Fortsæt til indhold

Skab en karriere i Reserven

Din vej ind i
Reserven

scroll down

Er du klar til at gøre en forskel?

Bring dine militære og/eller civile kompetencer i spil i Reserven til glæde og gavn for forsvaret og beredskabet af Danmark. Her på siden kan du læse om de fire veje ind i Reserven.

Søg en ledig stilling i Reserven

Du kan søge ledige stillinger i Reserven på alle funktionsniveauer, også på manuelt og mellemlederniveauerne. 

Er du interesseret, kan du også oprette en jobagent og løbende modtage besked, når der bliver opslået ledige stillinger i Reserven.

Søg ledige stillinger i reserven 

Se stillinger og/eller opret en job agent her

Tjenestefri uden løn (TUL) og en del af Reserven

Medarbejdere på TUL kan tilbydes en rådigheds-/reservekontrakt i Reserven uden, at stillingen forinden har været i opslag.  Medarbejdere på TUL vil kunne gøre tjeneste i Reserven i hele TUL-perioden. Er du interesseret i at blive en del af Reserven under din TUL-periode, skal du henvende dig til dit kommandokontor eller til den reserveenhed du er interesseret i at blive tilknyttet. Her vil du kunne få viden om, hvorvidt der aktuelt er ledige stillinger som ønskes besat.

Direkte i Reserven når du forlader en fast stilling eller pensioneres

Tidligere militært ansatte kan ansættes som reservister uden brug af stillingsopslag, såfremt der er en aftale mellem medarbejder og en af forsvarets myndigheder.

Ansættelse uden stillingsopslag vil alene ske på det niveau som den tidligere militære medarbejder allerede er udnævnt til, og udnævnelser vil således stadig skulle ske via stillingsopslag og ansøgning.

Chefstillinger af reserven, M4xx-R besættes enten via direkte overgang, ”uden slip i ansættelsen”, fra en fastansættelse til reserven, såfremt MA er på TUL eller gennem stillingsopslag og ansøgning.